Květen 2008

♥ Brazilská fila ♥

26. května 2008 v 22:53 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Brazilská fila

Ke svému majiteli a jeho rodině se Brazilská fila projevují oddaností a věrností, k cizím jsou Fily obyčejně nedůvěřiví.

ANGLICKÝ NÁZEV:
portug.: Fila Brasileiro; angl.: Brazilian Mastiff
PŮVOD:
K objevení psa tipu Mastifa došlo v jižní Americe v 16. až 18. století. Samotné objevení je spojeno s příchodem španělských a portugalských přistěhovalců do Brazílie. Spolu s nimi byli na kontinent přivezeni také molossoidní psi, které křížili s místními, a na konci 19.století tak dali počátek novému plemenu - Brazilské file. Je možné, že utváření plemene se zúčastnil i Bladhaund, o čemž svědčí vrásky kůže na hlavě.
POPIS:
Brazilského mastifa nepoužívali výhradně k ochraně domů a plantáží, práci na ranči a lovu panterů a jaguárů, ale také pro dopadení uprchlých otroků.
Má silnou kostru a vydatnou postavu. Pohyb je obratný, pružný. Tělo je téměř kvadratického formátu (10:9). Hlava objemná a těžká. Krk silný, čenich široký a mohutný. Kůže je silná a po celém těle volná, její vrásky zobrazují znatelné závěsy.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 65 až 75 cm.
Fena má v kohoutku 60 až 70 cm.
VÁHA:
U psů od 50 kg.
U feny od 40 kg.
Někteří psi mají váhu až do 90 kg.
SRST:
Srst je krátká, hustě rostlá, lesklá, silně přiléhající. Zbarvení je libovolné: jednobarevné nebo tygří, nepřipouští se pouze bílé a myší šedi.
CHARAKTER:
Současní představitelé brazilských mastifů si zachovali hlídací schopnosti i bojového ducha svých strašlivých předků. Přesto však ve vztahu ke svému majiteli a jeho rodině se projevují oddaností a věrností, k cizím lidem jsou však Fily obyčejně nedůvěřivé.
PÉČE:
Již od útlého štěněčího věku vyžaduje přísné zacházení.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.1 Dogovití molossové psi.
Bez zkoušky z výkonu
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
BIF
ČÍSLO STANDARDU:
225 / 01.01.1984 (Brazilie)

Fotky:


♥ Bordeauxská doga ♥

26. května 2008 v 22:50 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Bordeauxská doga

Bordeauxská doga se ve zkušených rukách jeví jako oddaný společník. Chová se přívětivě, svého pána i jeho děti zbožňuje.

ANGLICKÝ NÁZEV:
franc.: Dogue de Bordeaux; angl.: French Mastiff, Bordeaux Bulldog
PŮVOD:
Bordeauxská doga je molossoidní pes, snad keltského původu, známý již ve starém Řecku a starověkém Římě, kde tito psi zápasili s gladiátory. Ve středověku byl chován v okolí Bordeaux, coby řeznický pes, používaný též při zápasech s velkými šelmami a psy, ale také k pastvě býků. Byl známý jako hrozivý hlídač. Na území Francie byl zavezen římskými legionáři. Ve středověku tito psi sloužili jako pastýři skotu, byli využíváni k hlídání zámků a farem a při honech na kance, medvědy a vlky. V době britské nadvlády v Bordeaux se křížili s Anglickými mastify a možná i s Anglickými buldoky, výsledkem čehož vznikla současná Bordeauxská doga. Po Velké francouzské revoluci se na území města Bordeaux těchto pejsků zachránilo jen velice málo. Jejich cílevědomý chov začíná v 80. letech 19. století, plemeno bylo přiznáno a označeno v roce 1863.
POPIS:
Bordeauxská doga je silný a mohutný pes dogovitého typu, ne příliš vysoký, avšak harmonického vzezření. Výška v kohoutku je 58 až 68 cm, váha více než 40 kg u fen, u psů od 50 kg. Tělo je dobře stavěné, svalnaté. Velmi mohutná hranatá hlava, se zkrácenou čenichovou partií, je pokrytá symetrickými vráskami. Přechod od čela ke krátkému čumáku je zřetelný. Má mimořádně silné žvýkací svaly a čelisti. Krk je mohutný, s mnohočetnými vráskami. Menší visící uši přiléhají k lícím. Ocas velmi silný, v klidu svislý, dosahuje ke kloubům, při vzrušení se zvedá. Končetiny jsou rovné, svalnaté, s odpovídajícími tlapami. Na čumáku může být černá nebo hnědá maska, zbarvení závisí na pigmentaci čenichu, nosu a očí (černé nebo při hnědé masce - světlé). Zbarvení je obvykle jednobarevné červené a její barevné odstíny. Přípustná, leč nežádoucí, je bílé zbarvení na hrudi a na prvních článcích prstů. Srst je jemná a krátká, měkká.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 58 až 66 cm.
VÁHA:
Psi mají hmotnost vyšší, než 50 kg.
Feny mají hmotnost vyšší, než 45 kg.
SRST:
Bordeauxská doga má jemnou, krátkou a měkkou srst. Zbarvení je obvykle jednobarevné červené a její barevné odstíny. Přípustná, leč nežádoucí, je bílé zbarvení na hrudi a na prvních článcích prstů.
CHARAKTER:
Bordeauxská doga potřebuje již od útlého věku pravidelnou výchovu a výcvik. Ve zkušených rukách se jeví jako oddaný společník, chová se přívětivě, svého pána i jeho děti zbožňuje.
PLEMENO:
Skupina 2 - Pinčové a knírači,molossové a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.1 - Dogovití molossové.
Bez zkoušky z výkonu.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BX
ČÍSLO STANDARDU:
116 / 30.06.1995 (Francie)

Fotky:


♥ Bernský salašnický pes ♥

26. května 2008 v 22:47 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je celosvětově oblíbený pes. Známý již ze středověku. Je nejpopulárnější ze všech alpských psů Švýcarska.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Berner Sennenhund; angl.: Bernese Mountain Dog
PŮVOD:
Známý již ze středověku. Je nejpopulárnější ze všech alpských psů Švýcarska. Odvozuje se od římských Molossů a místních pracovních psů. V horských oblastech Švýcarska byl po dlouhá staletí pomocníkem pastevců, hlídačem stád, honákem i tahounem. Dnes výborný společenský a rodinný pes, který dokáže i hlídat.
POPIS:
Vyšší střední pes mohutné stavby těla, výška v kohoutku je 58 až 70 cm, hmotnost okolo 45 kg. Pevná kostra je tělo obdélníkového formátu (9:10), má rovný hřbet a hluboký hrudník, dosahující alespoň k loktům. Hlava se značí silnou lebkou a středně dlouhým čumákem. Přechod od čela k čumáku je hluboký. Oči tmavé, mandlového tvaru, uši středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Ocas dlouhý, sahající až pod hlezna, bohatě osrstěný. Nemusí být ohnutý nebo zatočený na záda. Tlapy jsou krátké a kompaktní. Srst volná, docela dlouhá, může být mírně zvlněná. Zbarvení černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 64 až 70 cm, ideal je 66 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 58 až 66 cm, ideal je 60 až 63 cm.
VÁHA:
Kolem 45 kg.
SRST:
Srst je hustá, volná, celkem dlouhá, většinou mírně zvlněná. Zbarvení černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.
CHARAKTER:
Velice nádherný a chytrý pes, s charakterem budoucího dříče. Povaha odpovídá ušlechtilému zevnějšku, je tichá, klidná, jemná, k pánovi a jeho rodině velmi přátelská a oddaná, k cizím spíše uzavřená. Veškerá výchova musí probíhat bez sebemenšího náznaku hrubosti, jinak se pes stává plachým. Někdy je chován i jako příjemný společník. Na celém světě získal popularitu jako nádherný výstavní i domácí pes, oddaný přítel a miláček rodiny. Dobře se snáší s dalšími domácími zvířaty. Klidný, dobromyslný a vlídný pes. Je sebejistý, nebojácný, přátelský ke všemu živému. Přesto z něj lze vychovat i dobrého hlídače.
Měl by být celoročně ubytován venku, neboť potřebuje dostatek prostoru. Jeho výchova není náročná.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelnou, i když časově ne příliš náročnou péči.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní.
Skupina 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 3 Švýcarští salašničtí psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BSP
ČÍSLO STANDARDU:
45 / 1993 (Švýcarsko)

Fotky:


♥ Argentinská doga ♥

26. května 2008 v 22:41 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Argentinská doga

Argentinská doga je středně velký pes atraktivního vzhledu.

ANGLICKÝ NÁZEV:
špan. Dogo Argentino, angl. Argentinian Mastiff
PŮVOD:
Toto plemeno bylo vyšlechtěno počátkem dvacátých let 20. století Antoniem Norisem Martinesem. Cestou křížením starých bojových psů z Cordoby (oblast ve Španělsku), Německé dogy (po ní získal vysoký vzrůst), Španělského mastina, velkého Pyrenejského mastina (od něho má bílou barvu), Irského vlkodava (rychlost), Anglický bulldoka, Boxera, Bullteriéra, Čistokrevního psi-pointera (citlivý nos a rychlost) i Bordeauxských dog (mohutnost a statečnost), plemeno získalo harmonické rysy svých předků. Předurčení Argentinského mastifa je hon ve smečce na velkou zvěř: divoké kance, jaguáry nebo pumu. Tito psi jsou přizpůsobeni k pronásledování zvěře, setkat se s nimi v boji a zvítězit.
POPIS:
Výška v kohoutku je 60 až 68 cm, váha 40 až 60 kg. Pes je atletické postavy s masitou lebkou, mohutnými čelistmi a silným čumákem. Srst je krátká, hladká, měkká a dlouhá zhruba 1,5 - 2 cm, plošně přiléhající k tělu, musí se lesknout.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 60 až 65 cm.
VÁHA:
Pes váží 45 až 60 kg.
Fena váží 40 až 45 kg.
SRST:
Argentinská doga má krátkou, hladkou, měkkou a dlouhou zhruba 1,5 - 2 cm, plošně přiléhající k tělu srst, musí se lesknout. Barva: čistě bílá, kolem oka je barevná skvrna černé nebo tmavé barvy přípustná-nesmí přesahovat více než 10% plochy hlavy. Více než jedna barevná skvrna na hlavě je diskvalifikující vadou.
CHARAKTER:
V celém světě je Argentinská doga vyhlášena jako dokonalý pes pro ochranu a strážní službu. Je velmi inteligentní, je však nutné ho vychovat. To je to nejdůležitější. Pak může být domácí mazlíček, nebo ostražitý hlídač nebo vytrvalý sportovec.
PLEMENO:
Skupina 2 Pinčové a knírači,molossové a švýcarští salašničtí psi.
Sekce2. Molossové, dogovití psi.
Bez zkoušky z výkonu.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
AD
ČÍSLO STANDARDU:
FCI - Standard č. 292 / 29.01.1999 (Argentina)

Fotky:


♥ Anglický mastif ♥

26. května 2008 v 22:36 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Anglický mastif

Anglického Mastifa se doporučuje chovat v prostorných podmínkách…

ANGLICKÝ NÁZEV:
English Mastiff
PŮVOD:
Dávnověké plemeno dogovitých psů. Mohutné Moloské dogy dle dobových pramenů zápasily již v období starověkého Říma v arénách s gladiátory, lvy, tygry a medvědy. Doprovázely také římské legie během jejich dlouhých pochodů. Mastifové se využívali pro ochranu domu, dvora a zvířat chovatele, a ve středověku pro lov velké zvěře. Předci Mastifa působili pravděpodobně již za doby Julia Césara v Bretani, avšak prokazatelný důkaz nám o tom chybí. Po druhé světové válce bylo toto plemeno ve Velké Británii na hranici vyhynutí. V dnešní době vidíme Mastifa velmi zřídka, a to především v USA a Velké Británii.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Jako druhé označení se používá "anglický mastif".
V jeho vzhledu převažuje úměrnost a mohutná stavba těla. Je to velký a těžký pes, je to nejtěžší plemeno světa, jedinci váží kolem 150 až 160 kg. Tělo je masivní, přiměřeně rostlé. Hlava větší, široká, kvadratická, velmi hluboká, s kratším čenichem. Na čele se zřídka tvoří vrásky. Na krátké hlave dominuje černá maska. Uši jsou delší, přiléhající k lícím, visící. Hřbet a břicho široké, hrudník hluboký, svaly silné. Končetiny jsou svalnaté, se silnými kostmi a sevřenými prsty. Ocas vysoko nasazený, dosahující k hleznům, nesmí být nesen nad horizontální linií.
VÝŠKA:
V kohoutku
u psů více než 76 cm,
pro feny více než 70 cm.
VÁHA:
Více než 70 kg. (standadt FCI váhu neuvádí).
SRST:
Srst je krátká a přiléhavá, s měkkým podsrstím, meruňkové, stříbřité, žluté, žlutě žíhané barvě, meruňkově žíhané barvy. Maska a uši jsou černé.
CHARAKTER:
Velmi klidný, nevzrušivý a sebejistý pes. Skoro nic ho nevyvede z míry. Je dobrý a oddaný svému panu pes. Má rád společnost. Je to spolehlivý hlídač. Velmi málo štěká. Poslušný a inteligentní.
PÉČE:
Mastifa se doporučuje chovat v prostorných podmínkách. Nejlépe se bude cítit tam, kde bude pohodlí a opravdu dostatek místa. Dospělý mastif má střední potřebu pohybu. Stačí několik krátkých procházek denně a několi procházek bez vodítka týdně. Pro velké rozměry mohou u Mastifa vznikat záněty kosterní soustavy. Proto zdraví svého chovance pozorně sledujte. V období vývoje se nesmí příliš unavovat, aby nedošlo k poškození kostí a salů.
Není příliš náročná.
PŮVODNÍ VYUŽITÍ:
Lovecký a hlídací pes
SOUČÁSNÉ VYUŽITÍ:
Rodinný nebo hlídací pes.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.1 - Dogovití molossové.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
EM
ČÍSLO STANDARDU:
264 / 24.06.1987 (Velká Britanie)
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO STANDARDU:
24.06.1987

Fotky:

Obrázek “http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Mastiff_2.jpg/300px-Mastiff_2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.vodnar.wz.cz/images/psi/fena_index.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-55/img_0051.JPG
Obrázek “http://www.moloss.cz/foto/em1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

♥ Sheltie ♥

26. května 2008 v 22:31 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Sheltie

Sheltie je plemeno pasteveckých psů, je to malá kopie kolie. Je nádherným a věrným společníkem všem členům své rodiny.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Shetland Sheepdog
PŮVOD:
Plemeno Sheltie, původem z Shetlandských ostrovů severního pobřeží Skotska, je známé od 18.století. V roce 1908 ve skotském městečku Leruike byl založen "Klub milovníků kolie", avšak standardy kolie se "Šetlandské kolii" nepodobaly. Sheltie bylo jako samostatné plemeno zaregistrováno anglickým "Kennel klubem" v roce 1914, kdy ve Velké Británii vznikl "Klub milovníků Sheltie".
POPIS:
Sheltie je nádherniý pes, pevné postavy, ohromuje svojí čilostí a chytrostí. Pes je velice půvabný i svými rozměry a neuvěřitelně rychle běhá. Hlava je klínovitá od uší směrem ke konečku nosu. Šířka lebky je úměrná obvyklé délce čela a čumáku. Oči má Sheltie krásně zřetelné středně velké, přiměřeně šikmo posazené, mandlové. Barva je převážně hnědá. Čenich nosu je černý. Ocas je nízko nasazený, dle standardu musí dosahovat ke kloubům, doplněn bohatým vlasem.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku ideálně 36,5 cm.
Fena má v kohoutku ideálně 35 cm.
VÁHA:
Hmotnost přiměřeně souhlasí s velikostí.
SRST:
Srst má velice dobře rozvinutý vlas a základ, má přepychový "límec" a "dětské kalhotky". Přiznané zbarvení je černé, mramorově modré, sobolí s bílými známkami a pálením. Standardem je dlouhá srst, krátká je krajně nepřípustná. Trojbarevné zbarvení - černá barva srsti bez barevných skvrn, s jasně rezavým pálením a bílou hrudí, nohami a konečkem ocasu. Sobolí zbarvení - preferuje jednobarevnost, jsou povoleny odstíny od zlatavého do rezavě červeného. Mramorově modré zbarvení - preferuje čistě šedě modrý nádech s nevelkými černými skvrnami a tečkami. Vlčí šeď je nepřípustná. Čumák má být černé barvy.
CHARAKTER:
Heboučký a přátelský pes. Sheltie je velice připoutaná a věrná svému majiteli. Je nádherným a věrným společníkem pro všechny členy rodiny.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SHE
ČÍSLO STANDARDU:
88 / 15.04.1988 (Great Britain)

Fotky:


♥ Samanta ♥

26. května 2008 v 22:26 | Marky-tka |  ♥ ♥ Moje fenka ♥ ♥
Tak tato fenečka (Americký stafordširský terier) je to moje zlatíčko!!! Mam ji mooocinky moc ráda! Není užasná!!!!
Love Text

♥ Německý ovčák ♥

26. května 2008 v 22:20 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Německý ovčák

Německý ovčák je známý svojí inteligencí, talentem k libovolnému výcviku, oddaností chovateli, vytrvalostí i výjimečnou oblíbeností.

ANGLICKÝ NÁZEV:
něm.: Deutscher Schaferhund; angl. German Shepherd Dog
PŮVOD:
Německý ovčák je poměrně mladé plemeno, ustálené až na přelomu 19. a 20. století z německých selských psů nejednotného typu. Poprvé bylo představeno na výstavě v Hannoveru v roce 1882. Na konci 19.století začala německé ovčáky používat policie, armáda a jiné ozbrojené složky jako přední strážce a vyšetřovatele. V době první i druhé světové války němečtí ovčáci pomáhali v armádě jako zdravotníci. Ve 20. století bylo plemeno přiznáno a získalo po celém světě všeobecnou popularitu, hlavně díky svým vynikajícím služebním schopnostem.
POPIS:
Německý ovčák je plemeno služebních psů.
Středně velký pes obdélníkového rámce, silný, energický a dobře svalnatý. Pohlavní rozlišení je zřetelné: psi jsou mohutnější, než feny. Mírně protaženého typu s dobře vyvinutými svaly. Hlava menší, úměrně posazená k tělu, klínovitého tvaru, čenich silný, nosní hřbet rovný. Lícní kosti mírně zakulacené. Uši středně velké, vysoko nasazené, zašpičatělé, natočené dopředu a nahoru, stojící. Oči středně velké, mandlového tvaru. Hřbet rovný, široký, záď dlouhá, mírně spádovitá. Hrudník ne příliš široký, břicho mírně vtažené. Krk suchý, silný. Bedra krátká, postupně přecházející na zadek. Zadek je okrouhlý, plynule přechází ke kořeni ocasu. Ocas vysoko nasazený, bohatě osrstěný, dosahuje alespoň k hleznům i níže. V klidu nesen v mírném oblouku zavěšený dolů, při vzrušení se zvedá.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 61 až 66 cm, průměr je 62,5 cm.
Fena má v kohoutku 56 až 61 cm, průměr je 57,5 cm.
VÁHA:
Pes váží 30 až 40 kg.
Feny váží 22 až 30 kg.
SRST:
Srst středně dlouhá, tvrdá a hustá, s bohatým podsrstím, na uších a na hlavě kratší. Delší srst nežádoucí. Předpokládané zbarvení je jasné: pásově šedý, pásově rezavý, černé s pálením, vlčí-šedá, celo-černá s nádechem, černé.
CHARAKTER:
Německý ovčák je známý svojí inteligencí, talentem k libovolnému výcviku, oddaností k chovateli, vytrvalostí i výjimečnou oblíbeností.
Temperamentní, přitom snadno ovladatelný pes, vyrovnaný a odvážný. Nenáročný a přizpůsobivý. Velmi oddaný svému pánovi i jeho rodině, snášenlivý k dětem i k domácím zvířatům.
Chovatel musí mít neustále na paměti, že Německý ovčák vyžaduje nejen pevnou ruku a dobrý výcvik, ale také neustálý dostatek pohybových, zátěžových aktivit. Bez práce a aktivity se tento pes stává zlým a nezvladatelným. Pro německé ovčáky je charakteristické onemocnění zvané jako "Skrytá dysplázie kyčelního kloubu", proto buďte velice obezřetní již při výběru štěněte, aby toto onemocnění od rodičů toto nepodědilo.
PÉČE:
Chovatel musí mít neustále na zřeteli, že německý ovčák vyžaduje výcvik a dostatek volného prostoru k realizování svých pohybových aktivit.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi
Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
DS
ČÍSLO STANDARDU:
166 (Německo)

Fotky:

kane_elbowfalls.jpg (52376 bytes)kedar.jpg (74674 bytes)

♥ Kuvasz ♥

26. května 2008 v 22:16 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Kuvasz

Kuvasz je plemeno pracovních psů. Vrozené strážní vlastnosti, nezávislost a nepodplatitelnost se zachovaly i u současných představitelů tohoto plemene.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Kuvasz
PŮVOD:
Plemeno je známé již od středověku.
POPIS:
Kuvasz nepatřil k velmožům, nýbrž obyčejným pastevcům, i poddaným, kteří k pohlídání hospodářských zvířat potřebovali statného, neohrozitelného, bílého psa. Název pochází z tureckého slova, které znamenalo "strážce klidu". Plemeno je oblíbené i v jiných zemích než v Maďarsku, zejména v USA. Kuvasz je pes s výbornou stavbou těla, jeho zevnějšek vyjadřuje ušlechtilost a sílu.
Tělo je svalnaté, kostra silná. Hlava je velká, se zakulacenou mozkovou částí. Čenich se mírně zužuje k nosu. Nos, okraj tlamy a oči jsou černé. Trup je poněkud rozšířený, hruď hluboká, záď zlehka skloněná.
Výborně se shodne s celou rodinou, ale za pána si vybere jen jednoho člověka.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 71 až 75 cm.
Fena má v kohoutku 66 až 70 cm.
VÁHA:
V rozmezí 40 až 45 kg.
SRST:
Srst je hustá, bujná, zvlněná. Zbarvení je bílé, slonovinové.
CHARAKTER:
Vrozené strážní vlastnosti, nezávislost a nepodplatitelnost se zachovaly i u současných představitelů tohoto plemene.
PÉČE:
Kuvasze je možné chovat i doma.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
KUV
ČÍSLO STANDARDU:
54 (Maďarsko)

Fotky:

http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-33/346738264848l.JPG

http://cache.eb.com/eb/image?id=10344&rendTypeId=4
Obrázek “http://www.ifauna.cz/clanky/foto/05/16-19-ma3.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.kuvasz.nl/pupauto.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.kuvasz-rescue.com/Images/Happy014.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

♥ Border kolie ♥

26. května 2008 v 22:11 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Border kolie

Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Border Collie
PŮVOD:
Border kolie vznikla kdesi na britsko - skotském pomezí (border = hranice), a to vzájemným křížením mnoha různých typů anglických ovčáckých psů. Cílem tohoto šlechtění bylo získat psa s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi. Začala utvářet zhruba před 150 lety, na konci 19. a začátkem 20.století, a to z plemena skotských kolií. Během šlechtění tohoto plemene spolupracovali milovníci psů s nejrůznějšími ovčáky. Jejich výsledkem pak bylo toto plemeno pracovitého psa, bleskurychlého a snadno se rozhodujícího. Rozšířený je u všech chovatelů ovcí. Standard byl přijatý "Anglickým klubem chovatelů psů" v roce 1976. Border kolie se podrobují speciálnímu výcviku, neboť mohou pracovat i jako průvodci zrakově postižených občanů.
POPIS:
Border kolie je harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký pes(výška v kohoutku u psů je 53 cm, u feny jen o málo menší, váha asi 14 až 20 kg), s pevnou kostrou a silnými svaly. Středně velký pes obdélníkového formátu, širokou a hlubokou hrudí, krátkým závěsem. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, přechod od čela k čumáku je jasně zřetelný. Čumák se směrem ke špičce zužuje, je přiměřeně krátký. Čenich nosu je černý, nozdry široké. Čelisti jsou silné, lícní kosti ploché, nikoli kulaté. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené a pohyblivé. Oválné oči má umístěné daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Srst je rovná, přiléhající s rozvinutým základem. Dlouhá srst je na zadní straně předních tlap, na hrudi, krku, břiše a ocase. Zbarvení: různé, nejčastěji je rozšířené šedý s bílými známkami, bílá barva nesmí převládat.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 47,5 až 55 cm (ideálně 53 cm).
Fenka je o málo menší, v kohoutku má 45 až 53,5 cm.
VÁHA:
V rozmezí 13,5 až 22,5 kg.
SRST:
Rovná, dlouhá.
CHARAKTER:
Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes. Mírný a přátelský je k lidem i ke zvířatům. Svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý. Je nejen vynikajícím pastýřem a hlídačem, ale také věrným přítelem. Dobře se cítí mezi dětmi. Ochotně plní jakékoliv příkazy zadané člověkem, avšak život ve městě mu příliš nevyhovuje, neboť miluje svobodný pohyb.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelné vyčesávání kartáčem nebo hřebenem.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOC
ČÍSLO STANDARDU:
297 / 08.09.1988 (Great Britain)

Historie vzniku plemene...
Border kolie je v současné době jedním z mála plemen, které se i v současnosti využívají jako pastýřské plemeno. Na skotských pastvách, kde ovce tráví větší část roku, musí pastýřský pes po celý den běhat kolem stáda. Jeho hlavním úkolem tedy bylo běhat kolem stáda a měnit při tom neustále místo jeho pastvy. Naháněl stádo nejen na stříhání, ale také do místa jeho úkrytu. Border kolie byla pro tuto pastýřskou práci nenahraditelná. Plemeno bylo vyšlechtěno v horských podmínkách. Border kolie využívají při pastvě unikátní taktiku. Stádo jakoby řídí svým pohledem, který na ovce působí téměř jako hypnóza. Pes se často skrčí, přičapne a simuluje to, že na ovci hodlá skočit. A toto mu zároveň s jeho hypnotickým pohledem přidává zvláštně hrozivý vzhled. Stále na ovce upřeně hledí a nutí je jít ve směru, který je potřeba.
Border kolie běhá jako vítr, v jediném okamžiku dokáže unikátně zcela změnit směr. Ovce před psem sice nemají přímo strach, ale obrovsky na ně působí sílou svojí autority. Neexistuje důvěryhodný údaj, kolik plemen bylo během staletí do jeho vývoje zaintegrováno. Jaká to byla plemena, můžeme pouze předpokládat z jeho genetických rysů. Předpokládá se, že prapůvodním předkem plemene byla kolie z jižní části Skotska, kteréžto území hraničilo s Anglií. Ve jménu tohoto pejska z těchto dob zůstalo na památku slovo "border", což v angličtině znamená hranice. Keltským jménem "kolie" se nazývala všechna plemena psů, která se používala k pastýřskému účelu.
Následuje popis čtyř plemen, která jsou pravděpodobně prapůvodními předky border kolie:
1.)"springeršpaněl
2.)"greyhoundský chrt
3.)"bradatá kolie"
4.)neznámý pes

Od springeršpaněla převzala border kolie reflex přikrčení k zemi, což z ní udělalo lepšího pracovního pastýřského psa, než byl pes původního druhu, který pouze štěkal a kousal.
Od greyhoundu převzal jeho rychost a vytrvalost. Byl dokonce rychlejší a vytrvalejší než sám greyhound. Tomuto kříženci kolie a chrta angličané říkali "lurcher". Tvar uší současné borderkolie pochází nepochybně od chrta.
Předkové border kolie byli později zkříženi s bradatou kolií.
Šechtění border kolií bylo až do určitého momentu chaotické a bez pravidel. Chovatelé se snažili zlepšit pouze její vlastnosti. I po vzniku ISDS (Mezinárodní organizace pastýřských psů) se do plemenné knihy zapisovaly různá neznámá plemena psů i psi neznámého původu, kteří by mohli zlepšit vlastnosti tohoto psa, což bylo důležitější než genetická čistota plemene.

Border kolie je plemeno, které převzalo od svých předků jejich nejlepší vlastnosti, a to lovecké hlídací i pastýřské, což z něho udělalo jedno z nejlepších pastýřských psů na světě.
Border kolie je plemeno, jehož selekce se prováděla podle jeho chování, tzn. podle jeho užitečnosti. Plemeno si až do dnešní doby zachovává všechny přijaté vlastnosti od svých předků, ale vzhledem se nepodobá ani jednomu z nich. Je to překrásný pastýřský pes, který vyniká zvláště ve psích závodech. Do bytu se hodí, avšak jen pokud vydržíte jeho superaktivitu.

Border kolie je pes s vysokou úrovní intelektu. Musel často dávat rozutíkané stádo dohromady, spoléhal se pouze na vlastní schopnosti a bystře přijímal náhlá řešení podle momentální situace, což z něho postupem času udělalo bystrého a nezávislého psa. Nepotřebuje již vůbec pomoc pastýře - člověka. Vrozený instinkt k pastvě je nezničitelný. Je schopen pást vše, co se jen hýbe - ať už to jsou kachny, ovce, kočky, auta nebo děti. Potřebuje stále něco dělat, aby dal průchod své energii. Je využíván nejen jako pastýřský pes, ale také jako vynikající závodník v agility, fly-boll (letící míč) a v frisbee firstbee (letící disk), v nichž často vítězí.
Bude dobrým společníkem v rukách zkušeného majitele, který pejskovi umožní pro něho tolik důležitou aktivitu a správnou péči, což ještě zaštítí svojí láskou. V rukách nezkušeného majitele se pes může stát nervózním a snadno podrážděným. Chovatel při prodeji border kolie by měl novému majiteli připomenout, že nesnese uzavřený prostor. Je to výborný hlídač, má rád svoji rodinu a jejich kamarády, je velmi chytrý a oddaný společník. O děti bude oddaně pečovat. Velice rychle se učí novým pokynům. Svému pánovi může nosit snídani, mobilní telefon, projíždí se na kolečkových bruslích. Border kolie byl hlavním aktérem mnoha filmů, z nichž mezi nejznámější patří například Mistr pes (Itálie), Maličký (USA). Během natáčení se ukázali jako velice klidnými a samostatnými psy. Měli obrovskou chuť pracovat. První border kolie byli zaregistrované Jamesem Raidem v roce 1915, ale jako výstavní pes se stal známým až později. Hlavní námitkou odborníků bylo to, že je to pouze pracovní pes, který nemá čistou genetickou linii. Nyní po uplynutí mnoha let má plemeno již předurčený genotip, ale jeho pastýřské schopnosti jsou před vymizením.
Standard plemene byl přijat anglickým cannal clubem v roce 1976.

Fotky:


♥ Bílý švýcarský ovčák ♥

26. května 2008 v 22:04 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog) je bdělý, živý a pozorný pes, směrem k cizím lidem je někdy mírně rezervovaný, nikdy však není bojácný, nervózní nebo agresivní.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: White Swiss Shepherd Dog; fr.: Berger Blanc Suisse; čes.: Bílý švýcarský ovčák
PŮVOD:
V USA a Kanadě se Bílý švýcarský ovčák postupně stal přijatým za samostatné plemeno. První pes tohoto plemene byl do Švýcarska importován v 70. letech 20. století. Americký pes Lobo, narozený 5. března 1966 může být považovaný za předchůdce tohoto chovu ve Švýcarsku. Potomky tohoto pejska tehdy ve Švýcarsku registrovali do Plemenné knihy a z USA a Kanady importovali další bílé ovčácké psy a postupně je násobili. V současnosti zde existuje velké množství těchto psů, které jsou již po generace udržováni v čistotě a jsou distribuovaní po celé Evropě. Z tohoto důvodu byl Bílý švýcarský ovčák od června roku 1991 registrován jako nové plemeno s dodatkem Švýcarské plemenné knihy (LOS).
POPIS:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog) je silný, zdravě svalnatý pes střední velikosti, se vztyčeným ušima, s dvojitou nebo dlouhou dvojitou srstí, tělem podlouhlého formátu, středně velkých kostí a elegantních a harmonických linií.
Délka těla, měřená od bodu ramen k hýždím, je k jeho výšce v kohoutku v poměru 12:10. Vzdálenost od stopu k čenichu mírně převyšuje vzdálenost od stopu k týlovému výčnělku. Hlavu má silnou, suchou a k tělu dobře proporcionální, při pohledu shora a ze strany má klínovitý tvar. Lebka je jen mírně zakulacená, indikovaná centrální brázdou. Stop je jen mírně značený, avšak dobře znatelný. Nos je středně velký, s požadovaným černým pigmentem, světlejší nos je však přijatelný. Čenich je silný a v poměru k hlavě mírně delší, nosní most a dolní linie čenichu jsou rovné, k nosu mírně konvergentní. Rty má suché, dobře přiléhající a tak těsné, jak je to jen možné. Oči jsou středně velké, mandlově tvarované, trochu šikmo posazené, zbarvené hnědě nebo tmavě hnědě, oční víčka jsou dobře přiléhající, s požadovanými černě zbarvenými očními linkami. Uši má vztyčené a vysoko posazené, paralelní a namířené vpřed, tvarem protáhlé, ve tvaru zakulaceného trojúhelníku. Krk je středně dlouhý, dobře svalnatý, elegantně klenutý, harmonicky nasazený a bez laloku. Tělo má silné, svalnaté a středně dlouhé, s dobře vysloveným kohoutkem. Záda jsou v linii a pevná. Bedra má dobře svalnatá. Hruď je ne příliš široká, hluboká asi do poloviny jeho výšky v kohoutku, dosahuje až k loktům, se zřetelně oválnými žebry. Boky má štíhlé a pevné, břicho jen mírně podkasané. Ocas má posazené dosti hluboko, je šavlovitého tvaru, směrem ke konečku se zužuje, dosahuje přinejmenším hlezen, v klidu je buď svěšený přímo dolů nebo v poslední třetině šavlovitě zatočen, při akci je nesený výše, nikdy však nad linií zádě. Končetiny má silné, šlachovité a středních kostí. Přední končetiny jsou při pohledu zpředu rovné, pouze mírně široce posazené, při pohledu z profilu jsou dobře zahnuté. Lopatky má dlouhé, dobře hranaté a celá ramena jsou silně svalnatá. Zadní končetiny jsou při pohledu zezadu rovné a paralelní. Tlapky má oválné, zadní jsou o trochu delší, než přední, s těsnými a dobře klenutými prsty, pevnými a černými polštářky a požadovaně tmavými drápky. Kůži má bez rýh a vrásek, tmavě pigmentovanou. Chůzi a pohyb jsou rytmické s pravidelným a trvalým pohonem.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 66 cm.
Fena má v kohoutku 55 až 61 cm.
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 30 až 40 kg.
Fena váží v rozmezí 25 až 35 kg.
Typičtí jedinci s mírnou nad- nebo pod-váhou by neměli být eliminováni.
SRST:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog) má dlouhou a hustou srst, která je dobře přiléhající. Má buď dvojitou srst nebo dlouhou dvojitou srst. Hustá podsada má tvrdé, rovné a ochranné chlupy. Čumák, uši a přední strana končetin jsou pokryté kratší srstí. Na krku a zadní části končetin je srst mírně delší. Mírně zvlněná a tvrdá srst je dovolená. Zbarvení je bílé.
CHARAKTER:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog) je bdělý, živý a pozorný pes, směrem k cizím lidem je někdy mírně rezervovaný, nikdy však není bojácný, nervózní nebo agresivní.
PÉČE:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog)
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog) se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Ovčácký pes a společník.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
Skupina 1 - ovčácká, pastevecká a honácká plemena ( s výjimkou švýcarských salašnických psů)
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BŠO, ACO
ČÍSLO STANDARDU:
347/ 01. 10. 1997 (Německo, Švýcarsko)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 08. 1960

Fotky:


♥ Australský ovčák ♥

26. května 2008 v 21:58 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Australský ovčák

Australský ovčák je ostražitý, silný, vytrvalý a učenlivý pes, který potřebuje hodně prostoru a pracovního vyžití.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Australian Shepherd Dog
PŮVOD:
Australský ovčák pochází z Kalifornie. Ačkoliv jeho předky jsou z Nového Zélandu a Austrálie. Australský ovčák pravděpodobně vznikl křížením australských divokých psů dingo s tehdejší kolií. Neexistují však přesné záznamy o vzniku tohoto plemene. Nakonec Australané údajně vkřížili do těchto psů ještě bulteriéry, dalmatiny a kelpie, díky čemuž vznikli psi neobvyklých barev, které známe od roku 1872 ve Spojených státech jako Australian Shepherd.
POPIS:
Australský ovčák je silný pes, úměrný vzrůstem. Má robustní postavu. Formát těla je obdélníkový, délka trupu lehce přesahuje kohoutkovou výšku. Hlava je vyvážených rozměrů, tlama je suchá s pevně přiléhajícími pysky. Čenich je v souladu s barvou srsti buď černý nebo hnědý. V kohoutku vysoký 46 až 58 cm, váhy 16 až 32 kg. Oči jsou mandlového tvaru, pohled je jasný. Barva očí může být hnědá, modrá, jantarová nebo mohou být oči dokonce dvoubarevné. Uši mohou být na hlavě nasazeny ze strany v různé výšce. Existují variety s lehce visícíma ušima až po postavené překlopené uši. Tvar uší je trojúhelníkový. Ocas je normální nebo vrozeně zkrácený.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 51 až 58,5 cm.
Fenka má v kohoutku 45,5 až 53,5 cm.
VÁHA:
Asi 18 až 28 kg.
SRST:
Srst je jemná a lesklá, může být lehce zvlněná, nikdy však vysloveně vlnitá. Zbarvení: blue merle (modře mramorovná), red merle (játrová), black solid (černá) a red solid (červená), všechny barvy mohou mít bílé nebo měděně zbarvené odznaky. Díky husté podsadě voda prakticky neproniká na jeho kůži a proto mu nemohou ublížit ani nízké teploty
CHARAKTER:
Australský ovčák je ostražitý, silný a vytrvalý. Je velmi učenlivý a hravý, vůči lidem a ostatním zvířatům není zlý. Je mnohostranným a velmi samostatným pracovním plemenem. Je to věrný a společenský pes. Tento pes je velice inteligentní, dokonce v USA při IQ testech obsadil 1. místo a potřebuje být v kontaktu s člověkem, který mu věnuje alespoň hodinu denně na aportování, plavání, agillity a různé vyžití. Na australském ovčákovi je nejkrásnější jeho individualita, jeho neopakovatelnost.
PÉČE:
Australský ovčák se stal obyčejně pracovním psem a pásl stáda ovcí na farmách a rančích Ameriky. Umí báječně řídit stádo býků nebo ovcí, ačkoliv se neodlišuje velkými rozměry. Tohoto krásného psa je nutné zcela jistě využívat k práci, neboť jinak zklame svého majitele. Potřebuje dostatek prostoru a pracovního vyžití. Nezbytnou součástí vycházek s australským ovčákem je míček nebo plastový létající talíř, který tento pes naprosto samozřejmě a s radostí přináší zpět svému pánovi. Jeho další vášní je doprovázení koní, například při westernovém ježdění.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
12-14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Hlídání ovcí.
VYUŽITÍ DNES:
Společník, hlídání ovcí, v USA jsou to záchranářští psi (hledali lidi po atentátu na oba mrakodrapy, až do 30 m cítí člověka a mnoho jich tam zachránili právě aussies, jak jim američané říkají).
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
AUO
ČÍSLO STANDARDU:
342 / 24.07.1996 (USA)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARTU:
24.07.1996

Fotky:Meteorologická stanice v ČR

26. května 2008 v 20:14 | Marky-tka |  Srandičky

Ovoce a zelenina trochu jinak

26. května 2008 v 20:12 | Marky-tka |  Srandičky

♥ Tygři ♥

26. května 2008 v 20:09 | Marky-tka |  ♣ Obrázky a animace ♣

Zlatý retrívr

21. května 2008 v 17:17 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je poslušný a inteligentní pes, kterému je dána přirozená schopnost pracovat. Je laskavý, přátelský, důvěřivý i sebejistý, zároveň také citlivý, ostražitý a snadno cvičitelný. Zlatý retrívr bývá velmi atraktivním a přitažlivým společníkem.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Golden Retriever; čes.: Zlatý retrívr
PŮVOD:
Zlatý retrívr je plemenem, které pochází z velké Británie. Vyšlechtěn byl kolem 19. století, a to především k aportování vodního ptactva. Má tedy jemný stisk a jen vzácně vás poraní či kousne. Byl vyvinut v několika liniích pro různé účely, například pro hlídání, dále také pro polní závody loveckých psů, ale ponejvíce pak pro život v rodinách a výstavy. Díky velké oblíbenosti a nerozumnému křížení se u nich dnes objevují dědičné vady, např. oční problémy, alergie kůže a netrpělivá kousavost.
POPIS:
Zlatý retrívr je souměrný, vyvážený, aktivní, silný a iniciativní pes, s laskavým hlasem.
Hlavu má přirozeně vyváženou. Lebku širokou a bez hrubosti, na krk dobře posazenou. Stop má dobře definovaný. Nos má nejlépe černý. Čenich je silný, široký a hluboký. Délka jeho přední části se přibližně rovná délce od stopu k týlu. Oči má tmavě hnědé, dobře posazené, s tmavými očními linkami. Uši má mírné velikosti, posazené přibližně do úrovně očí. Krk je dobré délky, čistý a svalnatý. Tělo je celkově vyvážené. Hruď i žebra má hluboké. Ocas má posazený v úrovni zádi, dosahuje ke kolenům, na konci je bez zatočení. Ramena má dlouhé a dobře položené, lokty dobře přiléhající. Zadeček je silný a svalnatý. Tlapky okrouhlé a jakoby kočičí. Chůzi i pohyb má silné a s dobrým pohonem, kráčí dlouhými a lehkými kroky.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 56 až 61 cm.
Fena má v kohoutku 51 až 56 cm.
VÁHA:
Zlatý retrívr váží v rozmezí 27 až 36 kg. (Standard FCI hmotnost plemene neuvádí).
SRST:
Zlatý retrívr má srst zvlněnou nebo dobře zpeřenou, s hustým, vodě odolným podsrstím. Zbarvení je v jakémkoliv odstínu zlaté nebo krémové, ne však červené nebo mahagonové. Několik bílých chlupů pouze na hrudi je povoleno.
CHARAKTER:
Zlatý retrívr je poslušný a inteligentní pes, kterému je dána přirozená schopnost pracovat. Je laskavý, přátelský, důvěřivý i sebejistý. Zároveň však také citlivý, ostražitý a snadno cvičitelný. Velice trpělivý je také k dětem. Bývá velmi atraktivním a přitažlivým společníkem.
PÉČE:
Zlatý retrívr potřebuje zajistit dostatek pohybu a dlouhých procházek. Pravidelnou péči vyžaduje také jeho srst, kterou byste měli, alespoň 2 krát týdně kartáčovat, nejméně jednou ročně trimovat a občas zastřihávat mezi prsty na tlapkách. Nezapomínejte mu také kontrolovat ouška a čistit zvukovod. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Zlatý retrívr se průměrně dožívá 13 až 15 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Aportér zvěře a přinašeč ptactva.
VYUŽITÍ DNES:
Polní závodník, hlídač, vodič, záchranářský pes a společník.
PLEMENO:
FCI VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi.
Sekce 1 - Retrívři.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
GR
ČÍSLO STANDARDU:
111/ 29. 01. 1999 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 06. 1987

Fotky:

Zlatý retrívrZlatý retrívr

♥ Americký stafordširský terier ♥

21. května 2008 v 17:05 | Marky-tka |  ♥ Psí plemena ♥

Americký stafordširský terier

Svým nevelkým vzrůstem americký staffordšírský teriér dělá dojem velmi silného a výkonného psa.

ANGLICKÝ NÁZEV:
American Staffordshire Terrier
PŮVOD:
Předky Amerického stafordšírského teriéra označujeme Anglické buldogy a teriéry. Bližší příbuzní jsou Americký pitbulteriér a Anglický stafordšírský bulteriér, který se odlišuje lehčími kostmi a menšími rozměry. Plemeno je známé z 19. století. Standard stafordšírského teriéra byl poprvé schválen v "Americkém klubu chovatelů psů" 10.června 1936. Později, v roce 1972, k označení přidali ještě slovo "americký" a již jako Americký stafordšírský teriér je plemeno zaregistrováno v FCI. Ve východní Evropě se stali známí až v roce 1989 a rychle dobývali popularitu.
POPIS:
Svým nevelkým vzrůstem Americký stafordšírský teriér dělá dojem velmi silného a výkonného psa. Výška v kohoutku psů je 46 až 48 cm, a u fen 43 až 46 cm. Váha musí odpovídat rozměrům. Velká hlava je střední délky, lícní kosti jsou svalnaté. Čumák kvadratický, široký a vypouklý. Uši krátké, posazené vysoko. Oči jsou temné, široce umístěné. Nedovoluje se růžové zabarvení víček. Krk je silný a středně dlouhý. Hruď široká a hluboká. Přední nohy přímé, široce postavené, což dovoluje rozvinutí hrudi. Bedra mají silnou svalovinu. Ocas je posazen nízko, je krátký, přímý s tenkým konečkem. Srst je krátká, hustá a lesklá. Barva se připouští jakákoliv - jednobarevná i se skvrnami.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 46 až 48 cm.
Fena má v kohoutku 43 až 46 cm.
VÁHA:
Musí odpovídat rozměrům.
SRST:
Krátká, hustá a lesklá.
CHARAKTER:
Psi tohoto plemene se chovají pro ochranu majetku a pro své vlastnosti i jako osobní tělesní strážci. Ale stafordšírský teriér potřebuje učit disciplíně, a to co nejdříve tak, jak dovoluje jeho svéhlavost a tvrdohlavost. Kromě toho všeho je stafordšírský teriér známý jako vynikající krysař.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 1 - Teriéři typu bull.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
AST
ČÍSLO STANDARDU:
286 / 13.04.1995 (Velká Británie)


Historie vzniku plemene...

Je to samostatné plemeno, které vzniklo ve 2. polovině 20. století. Bylo vyšlechtěno většinou pro výstavní účely. Úřední standard plemene byl zaregistrován až v roce 1972, ale již dlouho před tím bylo z Anglie do USA převezeno plemeno Stafordšírského bulteriéra, který byl přímým předkem našeho dnešního Stafordšírského teriéra.
Souboj mezi psy byl ve 30. letech 20. století velice oblíbený a chovatelům se podařilo vyšlechtit větší variantu anglického teriéra - Amerického teriéra. Zpočátku toto plemeno nemělo ustálený typ, což chovatele přinutilo přijmout všeobecný standard plemene.

V důsledku této standardizace byly přijaty 2 druhy tohoto plemene:
1.) pravý Americký stafordšírský teriér,
2.) Americký pitbulteriér, který dodnes nebyl uznán FCI jako samostatné plemeno.

Základní rozdíl mezi těmito plemeny jsou ve výšce, váze a v zabarvení.
Například Americký stafordšírský teriér má výšku 43 až 48 cm, Americký pitbul má výšku 46 až 56 cm. Americký stafordšírský teriér váží asi 18 až 23 kg, Americký pitbul váží 23 až 26 cm.
Zabarvení Amerického stafordšírského teriéra je přesně omezené standardem. Americký pitbul může zabarvení různé.

Americký stafordšírský teriér je dobrý společník, hlídač, ale vyžaduje pevnou ruku majitele. Je třeba mít neustále na zřeteli, že je pro okolí nebezpečný. Novému majiteli se však neobyčejně snadno přizpůsobuje.

Fotky:

Psi, plemena psů, psí katalog online, obrázky a fotky

Psi, plemena psů, psí katalog online, obrázky a fotky

♥ Vtipy ♥

21. května 2008 v 16:32 | Marky-tka |  Srandičky
Čech,Rus a Američan.
Američan říká:
"My máme tak moderní technologii, že bysme vás zničili."
Rus říká:
"My máme tolik atomovek že bysme vám to zničili."
A Čech se jen usměje a říká:
"My máme tolik cikánů. že by vám to všechno ukradli."

Do třídy vstoupí inspektor a sedne si do poslední lavice hned za Pepíčka. Právě probíhá hodina němčiny a vede ji mladá učitelka. Té při psaní věty na tabuli spadne křída, ohne se pro ni a dopíše větu. "Děti, kdo to umí přeložit?" Hlásí se jenom Pepíček. "To je ale prdelka". Pepíček dostane pětku. Otočí se dozadu k inspektorovi a říká. "Když to nevíš,tak nenapovídej,hňupe!"

Jede kočár s paní kněžnou, Barunkou a babičkou a zastaví je Rumcajs.

Povídá: "Všechny dolů!" Babičce se to nezdá, že je to neúcta vůči paní kněžně, a tak namítne: "Paní kněžna taky?" "Řek´ sem - všecky!"

Pak řekne Rumcajs: "Děte tam do křoví!" Kněžna tuší, oč se jedná a tak se zeptá: "Barunka taky?!" "Řek´ sem - všecky!"

Rumcajs jim oznámí: "Tady vás znásilním". Barunka vyjekne: "Babičku taky?" A babička se vzbouří: "Řek´ všecky."

Blondynka si koupi vibrator.
Prinese si ho domu a zapne ho. Vibrator se zacne trepat a blondynka rika:
'Neboj se, taky to delam poprve.'

Učitel vysvětluje dětem škodlivost alkoholismu.
Jako příklad jim uvádí zvířata.
"Kdybyste před osla postavili dvě vědra, v jednom by byla voda a v druhém alkohol, ze kterého by se napil?"
"Z toho, co je v něm voda," křičí děti.
"A proč?" ptá se znovu učitel.
"Protože je osel," hlásí malý Pepa.
V ZOO:
V kleci u lva je velká cedule s nápisem 'Ředitel ZOO prosí, NEKRMTE LVA'
a pod ní menší cedule 'Lev prosí, abyste si nevšímali velké cedule.'

Přijde ženská na tržnici a vidí jak chlap prodává ve sklenici komára a má na
ní napsáno: ˝Za 25$ nahradí chlapa˝. Tak za ním přijde a ptá se: ˝A jak to
funguje?˝ Chlap odpoví: ˝Přijdete domů, vyslečete se, pustíte komára ze
sklenice a položíte se na postel a už to bude. A kdyby nastal nějakej
problém, tak mi zavolejte.˝ Tak si ho koupí, přijde domů, vysleče se, lehne
si na postel a pustí komára. Ten si sedne na zeď a nic. Tak zavolá tomu
chlápkovi. Ten přišel, vyslékl se a povídá: ˝Tak se dívej, ty blbče, ukazuju
ti to naposled.˝

Ráno nejím, myslím na sex.

V poledne nejím, myslím na sex.

Večer nejím, myslím na sex.

V noci nespim, jsem hladovej!

Róm se popral s bílým.

'Kdo to začal?,' táže se policajt.

'On,' odpoví róm.

'Jak?'

'Nechtěl mi dát peněženku!'

Manžel říká manželce:
Já nechápu, jak můžeš být tak krásná a tak blbá zároveň.
Žena odpoví: Dovol abych ti to vysvětlila!
Bůh mě stvořil tak krásnou, abych se ti líbila, a blbou proto, aby ses líbil ty mě.

Jede rychlík z Teplic do Prahy, najednou sjede z kolejí vjede do pole, za chvíli do lesa a pak se vrátí na koleje. Průvodčí utíká za strojvedoucím a říká: 'Člověče, co blbnete?'
Strojvedoucí: 'No jedu a na jednou na kolejích leží Jarda Pech tak co byste dělal vy?'
Průvodčí: 'No já nevím asi bych ho přejel.'
Strojvedoucí: 'No to jsem chtěl taky, ale on mi utekl do pole.'
"Pane doktore, co mi je ?
Sáhnu si na hlavu, bolí mě to.
Sáhnu si na břicho, bolí mě to.
Sáhnu si na nohu a zase mě to bolí.
Kam sáhnu, tam mě to bolí." Lékař pacienta prohlédne a řekne: "Máte zlomený prst!!!"
Přijde chlapík ke zpovědi a povídá: 'Pane farář, zmlátil jsem svojí tchýni...' 'Synu, začni s hříchy, dobré skutky si nech až na potom...'
Policajt dostane poprvé v životě baterku. Druhý den přijde do práce a je celý nešťastný. Šéf se ho ptá co se stalo. Policajt mu říká: "Mám problém, když baterku zapnu, světlo je tam, ale když ji vypnu, kam to světlo zmizne? Rozebral jsem celou baterku a nebylo tam!"
Šéf: "No tak na to se já musím podívat!"
Druhý den přijde šéf s úsměvem na tváři do práce. Policajt se ptá: "Tak jak, šéfe?"
Šéf: "Vše jsem zjistil a vypátral! Nejdříve jsem vyhnal z bytu ženu a děti a potom jsem zatáhnul závěsy, aby ani kousek světla nepronikl dovnitř. Zapnul jsem baterku, světlo bylo tam! Vypnul jsem ji a začal jsem světlo hledat po celém bytě. A víš, kde se ta mrcha ukryla? V LEDNIČCE!"
Přijde zajíc do pelechu a je celý od hoven. Zaječice na
něho okamžitě spustí co dělal, že tak vypadá.Zajíc povídá: to víš ta
mechanizace, ležím v brázdě a jede fekál a už to máš. Za chvíli přijde mladý
zajíc do pelechu a je taky celý od hoven.Stará zaječice se ho hned ptá, jest-li
taky ležel v brázdě jako otec a jel kolem fekál. Ale né povídá mladý zajíc, já
jsem se posral smíchem,když jsem viděl medvěda,jak chytil tatu a vytřel si ním
prdel.
'Koupil jsi chleba?'
Manžel odpoví: 'Chleba, nákupy, to není chlapská práce, prdelko.'
Tak se svlíkni a pojď dělat chlapskou práci.'
Manžel:
'Ježíši, ty vůbec nerozumíš srandě, dej mi tu tašku!'
Jede žena v trabantu a ten jí vypoví poslušnost.
Začne tedy stopovat kolemjdoucí auta a zastaví jí chlapík v bavoráku.
"Opravit to neumím, ale vezmu vás do vleku, jestli chcete," nabídne ji.
Žena souhlasí.
"Kdybych jel moc rychle, nebo jste měla nějaký problém, tak zatrubte nebo zablikejte," instruuje ji ješte před rozjezdem.
Jedou a předjede je mercedes.
Řidiče v bavoráku to naprdne a začne ho honit a ani jeden z nich si nevšimne policajtů s radarem.
Policajt u měřícího přístroje vytřeští oči.
"Viděl jsi to?" ptá se druhého.
"Co prosím tě," na to druhý.
"No, mercedes, jede dvě stě."
"No a?"
"Za nim bavorák, taky dvě stě."
"No a co?"
"A za nima trabant a bliká a troubí, že bude předjíždět!"
Pepíček sedí v lavici a ptá se učitelky:
'Máte prsa?'
A učitelka mu odpoví:
'Jo, mám!'
Pepíček se ptá zase:
'Tak proč je nenosíte?'
Přijde kačena do baru a chce si objednat: 'Máš pivo?'.
Barman odpoví: 'Kačenám nenalívám, vypadni!'
Kačena odejde, ale druhý den se vrátí a zase chce pivo.
Barman: 'Říkal jsem ti, že kačeny neobsluhujem, vypal!' Kačena odejde a když přijde další den a chce znovu pivo, barman jí už vyhrožuje: 'Jestli tady přijdeš ještě jednou, zastřelím tě!'
Kačena přijde i čtvrtý den a zeptá se barmana: 'Máš pušku?' Barman odpoví: 'Ne!'
A kačena: 'Tak v tom případě: můžu dostat pivo?'Blondynka dělá test, složený z otazek a odpovědí 'ano x ne'. Dívá se na papír... 5 minut... 10 minut... potom v nahlém záchvatě inspirace vyndá z peněženky minci a začne vyplňovat test stylem 'číslo=Ano, znak=Ne'. Za půl hodinky má všechno hotové, zatím co zbytek třídy se ještě potí nad papíry... Posledních 5 minut času, a ona najednou začne v zoufalství vyhazovat minci, mrmlat a strašně se potit. Dozírající přijde znepokojeně k ní a ptá se, co se stalo?
Ona na to 'Kontroluju si odpovědi... a skoro všechno mám špatně!'
V Americe se dělají zkoušky k FBI a po řadě testů zůstali jen tři uchazeči.
Poslední úkol měl prověřit jejich odvahu - zabít svoji tchýni, která sedí ve vedlejší místnosti.
A tak jednomu po druhém dávají pistoli.
První dva to nedokážou, až ten třetí se sebere a jde.
Po několika výstřelech jsou ještě slyšet duté rány.
Když se dotyčný vrátí, komise mu říká, že uspěl a ptá se ho, co to bylo za rány.
A onen muž povídá:
'Nějakej blbec mi tam dal slepý náboje, tak jsem jí musel dodělat židlí!'Požár na stanici
Začala hořet policejní stanice. Policajti museli před utéci až na střechu.
Když přijeli hasiči, roztáhli plachtu a policajti začali po jednom skákat. Ale
vždycky, když policajt skočil, tak hasiči s plachtou uhnuli, a děsně se smáli,
když se policajt dole rozmázl. Až přišel na řadu poslední-náčelník. Ten tušil
podraz, tak vytáhl pistoli, namířil na hasiče a povídá:
Mně se vám nepodaří oblafnout! Ruce vzhůru, plachtu na zem a všichni tři kroky dozadu!
Novomanželé vycházejí po svatebním obřadu z kostela.Kolemjdoucí kluci se na sebe zašklebí a jeden z nich řekne: "Vystrašíme je?" Druhý neváhá, rozběhnou se k nim a křičí: "Ahoj tati….."Dva kamarádi se potkají a jeden říká druhému:
'Tak jsem si koupil krávu a jak ji zatahám za vemena,
tak lehne na záda a roztáhne všechny čtyři nohy.'
'Jo?!? A není ona z Vodňan?'
'Jo. Jak to víš?'
'No, já tam odsud mám starou!'
Hurvínek chce vidět, jak se krávě narodí telátko. Čekají hodinu, dvě, a zvěrolékař řekne: 'Hurvínku, už budeš muset jít, vždy když se na tebe ta kráva podívá, tak si myslí že už se jí to telátko narodilo.'Jde tatínek se synkem kolem drogerie, kde jsou za výlohou vystavené kondomy. Synek se ptá táty, co to je, a táta odpoví: 'To je na bezpečný sex.'
'Aha, to nás ve škole učili, a proč jsou v balíčku tři?'
'No, to je pro středoškoláky - jeden na pátek, jeden na sobotu a jeden na neděli.'
'A proč tady ten balíček má šest?'
'To je pro vysokoškoláky - dva na pátek, dva na sobotu, dva na neděli.'
'A táto, tady jich je dvanáct!?'
'No,' vzdychne taťka, 'to je pro nás ženatý chlapy - jeden na leden, jeden na únor, jeden na březen.....'Paní učitelka říká dětem:, Řekněte mi někdo nějaké zvíře na z!'Třída se zamyslí a přihlásí se Anička:, Žirafa!!', Ne,žirafa začíná na ž,Aničko.Já vám napovím.Začíná to na ze.'Přihlásí se Pepíček:, Ze by to byl tygr??'
Tři blondýnky zůstanou samy na ostrově. Neví, co si počít, a tak tam tak sedí a sedí. V tom se jim zjeví víla a říká, že každé splní jedno přání. Tak první blondýnka říká, že by chtěla být chytřejší, aby se odtamtud nějak dostala. Rázem jí ztmavnou vlasy, je z ní brunetka a ta neváhá, vrhne se do vody a z ostrova odplave. Druhá blondýnka si přeje být chytřejší, než ta první. Stane se z ní černovláska, ta najde pár ostrých škeblí a s jejich pomocí nařeže rákos a vyrobí si člun, na kterém odpluje. Třetí chce být ještě chytřejší, než druhá. Najednou se z ní stane muž a odejde po mostě.V letadle říká pilot cestujícím:

'Bohužel nám přestal fungovat jeden z motorů, abychom mohli znova nabratvýšku, musíme letadlu trochu odlehčit, zavazadlový prostor je již

vyprázdněn, nyní Vás žádám o to, abyste dali také všechna příruční

zavazadla do uliček...'Letušky vyhodí zavazadla z letadla a letadlo se vzneseopět do výšky....po nějaké době se ozve znovu pilot: 'Bohužel jsme motor stále nenahodili a znovu klesáme, tentokrát bude třeba obětovat někoho z cestujících....'

V letadle se začnou pasažeři rozhlížet dívat jeden na druhého a ozývá se nesouhlasný šum.... ' Rád bych Vás trochu uklidnil...' pokračuje pilot, ' nejsme žádní rasisté a tak začneme hezky pěkně podle abecedy.......takže prvně Arabi, nachystají se buzeranti, cikáni,černoši....a to by mělo stačit.Přijde blondýnka k policistovi, který stojí před policejní stanicí a ptá se ho: 'Prosím Vás, nevíte, kde je tu policejní stanice?' Policista se na ni podívá: 'Přečtěte mi název té budovy za mnou!' Blondýnka se otočí, přečte název ´Policejní stanice´, obrátí se k policistovi a ptá se ho: 'A teď mi to už řeknete?'
Jeden řidič dálkového kamiónu má
hrozně ukecanýho závozníka,
který ještě koktá. Jednou,
když jedou do Mnichova, říká řidič:
'Hele Franto, když vydržíš celou cestu držet hubu,
tak ti pak dám sto marek.'

Potom vyrazí na cestu. Když už jsou skoro
před Mnichovem, řekne si řidič, že sto
marek je dost, musí ho nějak vyprovokovat.
Ptá se:
'Hele Franto a co doma?'

Franta ani slovo. Řidič si říká, musím na to jinak:
'Franto, prej máš na přirození vředa?'

'Vy-vy-vyřid svojí starý, že je pěkná drbna!'
Tři profesoři se baví v kanceláři, když najednou si
všimnou, že odhozený nedopalek zapálil papíry
v odpadkovém koši.

Fyzik povídá:
'Pánové, musíme hořlavé materiály ochladit,
aby jejich teplota byla nižší, než zápalná teplota.'

Chemik se začne hádat:
'To je hloupá metoda. Stačí uzavřít přívod
kyslíku a hoření za chvilku skončí!'

Statistik začne běhat po místnosti se zapalovačem
a zapalovat papíry. Ti dva na něj začnou řvát:

'Pane kolego, co to sakra děláte?'

'Budeme potřebovat větší vzorek případů!'

Pomocte mi prosííímmm

20. května 2008 v 20:19 | Marky-tka
Ahojík, potřebuji od Vás pomoct! Napíšu to rychle.....Chodila jsem rok a půl s jedním klukem a jedna kráva nám to kazila a dělala na schvály, bohužel to je jeho kámoška, on sní taky chodil ale asi tak týden. Tak díky ní snim ted přes měsíc nechodím.....a já jí chci ze života udělat peklo!!!! Prosím Vás všechny....poradte mi jak...???? Nebo mi stím pomozte....když budete mít zájem ....napíšu Vám o tom více ju???? Moc Vás prosím....já toho kluka moc miluju a chci ho získat zpět,ale musím se zbavit té krávy!!!! Pomůžete mi???? Jsem už fakt na dně.....možná to taky znáte......ale to....že se semnou rozešel není vše....pak mi řekl že si jí vezme....to mě fakt dorazilo.....ale četla jsem od ní sms z jeho tel...a tak bylo....že ukončuje tento vztah....že to nemá budocnost a nikdy mít nebude....a už zese se více vídají a už spí i u něj....prosím POMOCT!!!!! Já už nevím co mam dělat.....Mocinky moc děkuji lidičkám, kteří mě chápou a pomůžou mi!!!!! PS: PÍSEJ TE DO KOMENTÁŘŮ A ZANEHTE EMAIL. KUJU MOCINKY MOC.....PAPA